Ganttův diagram je něco jako časová osa, která vám umožní dohlédnout na všechny vaše projekty a také si je přizpůsobovat momentální situaci. Lehce porozumíte tomu, co právě děláte a jak je vše vzájemně propojeno. Jasně uvidíte každý krok v projektu. Snadno můžete sledovat úkoly a jejich pokrok či zpoždění oproti daným termínům.
V roce 1910 americký strojní inženýr a konzultant managementu Henry Laurence Gantt zveřejnil diagram, kterému se nyní říká Ganttův. První diagram tohoto typu už ale použil Poliak Karol Adamiecki v roce 1896. Dříve se diagramy malovaly tuší a při každé změně se musely přepracovat, nebo vytvořit zcela nové. Původní princip diagramu se od 80. let zpracovává na počítači a jeho používání je o moc snazší.
Ganttův diagram - co to je?
Ganttův diagram se používá zejména v projektovém managementu. Jde o jednou z velmi oblíbených a užitečných metod znázornění aktivit, úkolů nebo událostí v čase. Na levé straně Gantttova diagramu je zobrazen seznam aktivit, projektů a úkolů, a vpravé horní liště je časová osa. Každý úkol je v tomto diagramu zobrazen obdélníkem a v Projectinu je tento obdélník ještě zbarven podle priority. Pozice a délka každého obdélníku pak odráží začátek, trvání a konec dané aktivity. Ganttův diagram je plán, který vám zobrazuje, které úkoly je třeba vykonat a v jakém čase.
Názorně vidíte:
- různé činnosti týkající se daného projektu
- kdy, který úkol začíná a kdy končí
- na jak dlouho jsou úkoly naplánovány
- kde a jak se úkoly vzájemně překrývají
- kdo na nich aktuálně pracuje
- začátek i konec celého projektu
Hledáte efektivní nástroj na plánování?
Odpověď je Projectino gantt - efektivní plánovací nástroj s funkcí drag & drop.
Chci nezávaznou prezentaciJak vytvořit projektový plán
Ganttův diagram zahrnuje detailní plánování a rozvržení úkolů na časové ose. Tvorba projektového plánu a jeho vizuální rozvrhnutí jsou nejdůležitějšími aspekty časové osy. Díky tomu můžete zaznamenat a následně také sledovat každý jednotlivý detail projektu, jako jsou úkoly, jejich názvy, délka, pracovníci, kteří na daném projektu pracují nebo klíčové milníky a to vše v reálném čase. Pokud použijete kvalitní program, úkoly může systém automaticky připomínat, členové týmu je mohou označit jako vyřešené a autor či manažer projektu úkol nakonec uzavírá. To vše Projectino hravě zvládne.
Milníky, úkoly, trvání úkolů
Ganttův diagram vám poskytne jasný obraz toho, jak projekt probíhá a pro všechny, co na něm pracují, je snadné mu porozumět. Sdílíte s nimi časový plán projektu, nebo jej sdílíte se svými klienty, lépe se vám plánuje a máte přehled, co a kdy musíte udělat. V průběhu projektu většinou manažeři nebo členové týmu pracují na více projektech současně. Stává se tedy, že se projekty navzájem překrývají. Pro správné nastavení vytížení celého týmu je důležité tuto informaci mít neustále před sebou a ideálně i kombinovat s vytížením zdrojů, které je v Projectinu nedílnou součástí plánování.
Kritická cesta projektu - co to je a k čemu slouží
Pokud dojde ke krizi kapacit, musí se takzvané úzké hrdlo ošetřit. Když ale řídíte současně více projektů, musíte ho umět najít. Buď tedy najdete specialistu, bez kterého se projekt neposune dál, nebo nějaký nástroj, který navíc musíte umět optimálně využít. Kritická místa musíte naplánovat tak, aby projekty na sebe plynule navazovaly a mezery umět smysluplně vyplnit. Kolem nich pak můžete naplánovat ostatní projektové činnosti a zapojit všechny ostatní, kteří na daném projektu pracují. Projectino krásně vizualizuje kritickou cestu, takže váš plán bude vždy dokonalý.
Aktualizace projektového plánu - klíčová činnost projektového manažera
V kvalitně vytvořeném Ganttově diagramu můžete využít třeba filtr na úkoly a jejich délku různě upravovat. Jednoduchým pohybem myší můžete úkoly lehce posunout a upravit celý projekt. V reálném čase se změna promítne do všech dalších činností a úkolů v daném projektu a zobrazí se vám veškeré změny i se všemi souvislostmi. Máte prostě neustálý přehled. Uvidíte přínosy i dopady urychlení či zpoždění. Vše máte neustále před očima. Zadaný úkol se v systému Ganttova diagramu nemůže ztratit, být opomenut, někým smazán či přeplánován, aniž byste to viděli. Projectino nabízí také inline editaci názvu úkolu, editaci popisu, procentuální dokončenosti a mnoho dalších užitečných funkcí.